2. díl - Jaké odpady vznikají v domácnostech?

Velkou část toho, co vyprodukujeme doma, tvoří odpady dále využitelné. Cokoli z této kategorie lze ještě po recyklaci použít. Sem patří i tři hlavní druhy odpadu, papír, sklo a plasty. Dále kovy, nebo kompostovatelný kuchyňský odpad.

 

Problémovou skupinou jsou odpady objemné, protože se nevejdou do kontejneru. Starý nábytek, elektrotechnika, toalety, stavební odpad, apod. Tyto předměty nepatří vedle popelnice, ani by se neměly stát základem černé skládky. Své místo mají ve sběrných dvorech, do některých obcí zajíždí speciální sběrna, nebo jsou přistaveny velké kontejnery.

Lidé často podceňují odpady nebezpečné. Ty rozhodně nemají v klasické popelnici co dělat! Vlastnosti, které mohou být po nesprávné likvidaci škodlivé mají zářivky, akumulátory, výbojky, baterie, ledničky i mrazničky, barvy, lepidla, oleje a nádoby jimi znečištěné. Spadají sem také léky; nepotřebné či prošlé medikamenty proto vždy odneste do jakékoli lékárny.

Pokud tyto kategorie spolehlivě vytřídíte, zbude vám skupina, která je dále nepoužitelná. Ta se dá označit jako "směsný odpad", neboli odpad ostatní.

Zbytky jídla, mastné obaly od potravin, textil, porcelán, popel, to vše můžete bez starostí hodit do koše. Popelnice ani kontejner pro tuto kategorii nemají speciální označení a zcela jistě stojí před vaším domem.

Pokud si nebudete jisti, kde najdete sběrný dvůr, nebo kdy přijede sběrna nebezpečných odpadů, zeptejte se na vašem obecním či městském úřadu nebo u firmy, která se stará o tříděný sběr odpadu.

Kromě koše na směsný odpad, si domů pořiďte ještě tři další nádoby, případně postačí igelitové tašky. Do jedné házejte plasty, do druhé sklo a do třetí papír, ale pozor, nesmí být mastný.

Třetí díl věnujeme tématu recyklace. Řekneme si o co jde, jak celý proces probíhá a jak se pozná recyklovaný výrobek.

Všechny vaše dotazy týkající se třídění a likvidace odpadů je připraven zodpovědět náš spolupracovník Tonda Obal. Můžete mu zasílat otázky na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo navštívit jeho web http://www.tonda-obal.cz/ zajímavé informace tady naleznete v poutavé forměurčené nejen vám, ale i vašim dětem.