6. díl - Jak se odpady recyklují?

Recyklace je zpracování odpadů na dále použitelné materiály. Množství recyklovaného materiálu záleží na tom, jak pečlivě odpad roztřídí každá z domácností. Pokud totiž sklo, papír, nebo plasty, skončí ve směsné popelnice, odveze se tento odpad na skládku a jeho další použití není možné.

Recyklace papíru

Papír, na který jsou určeny speciální kontejnery, tedy nezamaštěný a jinak neznečištěný, je možné recyklovat až sedmkrát. Slisovaný sběrový papír poslouží k výrobě nového papíru. Stejně jako když se vyrábí ze dřeva, přidává se do výrobní směsy. Novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír, to vše se dá znovu vyrobit díky recyklaci.

Recyklace skla

Základem je rozdělit bílé a barevné sklo, každé se totiž recykluje zvlášť. Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla. Díky tomu se ušetří nejen mnoho energie, ale také surovin. Největší výhodou je, že sklo se dá roztavovat opakovaně a tím pádem máme zajištěnu v podstatě neomezenou možnost recyklace.

Recyklace plastů

Plasty patří do žlutých kontejnerů. Po ručním roztřídění na speciální lince vznikne několik skupin, které se dále musí zpracovat zvlášť. Z PET lahví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z mikrotenových sáčků a igelitových tašek se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Samostatnou skupinu tvoří pěnový polystyren, ze kterého se vyrábí speciální cihly. Zbývá směs plastů, z té po recyklaci mohou vzniknout odpadkové koše, protihlukové stěny u dálnice, nebo dokonce zahradní nábytek.

Společnost, která tento seriál připravuje, provozuje školní program, jehož patronem je Tonda Obal - odborník na třídění a recyklaci odpadů. Pokud máte dotaz, na který byste chtěli znát odpověď hned, můžete využít adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo navštívit web http://www.tonda-obal.cz/.