Děti z mateřské školky v Chrudimi vyrobily nejhezčí znak svého města

V Pardubickém kraji vyvrcholila výtvarná soutěž pro děti mateřských a základních škol v Pardubickém kraji „Znaky měst a obcí z odpadových materiálů“. Soutěžící měli za úkol z plastů, igelitových tašek, víček od PET lahví, skla a dalšího odpadu vyrobit znak svého města či obce. Tyto práce pořadatelé z jednotlivých krajů odeslali na veletrh GO a Regiontour v Brně, kde v lednu 2011 vznikla největší galerie znaků českých měst a obcí. Soutěžícím se tak podařilo vytvořit světový rekord.

Na celostátní výstavě v Brně své práce vystavovali také vítězové pardubického krajského kola soutěže. Představitelé Pardubického kraje se zástupci společnosti EKO-KOM a.s. nyní těm nejlepším předali zasloužené ceny. V sídle Pardubického kraje se totiž ve středu 20. dubna 2011 uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů. Soutěže se zúčastnilo na 40 škol. Prvenství patří dětem z Mateřské školy v ulici Strojařů v Chrudimi, druhé místo obsadila Základní škola v Holicích a o třetí příčku se podělily školy dvě - Základní a Mateřská škola Damníkov a Základní škola Třemošnice

Možnost zapojit se do pokusu o světový rekord a vytvořit znak našeho města z odpadového materiálu se nám zalíbila a společně jsme vymýšleli z jakých materiálů a jakým způsobem naši orlici ztvárníme. Práce to byla kreativní, velmi nás bavila a musím říct, že z výsledku jsme byli nadšeni. A z toho, že jsme byli oceněni nejen v rámci kraje, ale i celé republiky máme samozřejmě radost,“ uvedla Milena Pokorná, ředitelka Mateřské školy v Chrudimi a dodala, že environmentální výchova je v této mateřské škole přirozeně včleněna do každodenní práce s dětmi.

Znak města Chrudimi děti vytvořily za 12 hodin a potřebovaly k tomu novinový papír, igelitové pytle, molitanovou drť, kelímky od jogurtů, umělohmotná víčka od plechovek a PET lahví i použité stahovací pásky od balíků. Jejich obraz černé orlice s roztaženými křídly a červenou zbrojí se probojoval i mezi 14 nejlepších znaků v rámci celé České republiky.

V pořadí druzí žáci Základní školy Holice, Holubova vyrobili holický zlato-modrý štít se studnou v levé části a bílou budovou s červenou střechou v pravé části z různých krabic a vlnitého kartonu, použili výstřižky ze starých časopisů, rozbitou polystyrenovou nástěnku, PET víčka, roli od ubrusu, použitý umělý kelímek, igelitový pytel i nepotřebná céčka.

Na výrobě znaku třetího Damníkova se v podstatě podílela celá obec. Všichni obyvatelé sbírali igelitové tašky, aby z nich děti z mateřské a základní školy mohly vyrobit znak. Tašky stříhaly na čtverce a lepily na kartonový podklad. Třemošnické děti, které se Damníkovem dělí o třetí místo, pracovaly na znaku 15 hodin a spotřebovaly na něj 1500 víček od PET lahví.

Všechny znaky vyrobené v rámci krajského kola byly na sklonku roku 2010 vystaveny v sídle Pardubického kraje v Pardubicích.

„Právě skončený  ročník soutěže byl v mnohém velmi zajímavý. Samozřejmě je výborným výsledkem vytvoření světového rekordu. Důležité ale také je, že děti pochopily množnosti třídění odpadů a dokázaly takové „zbytečnosti“ jako jsou víčka od PET lahví nebo igelitové tašky využít k výtvarnému projevu. A právě ten fakt, že i z odpadu se dají tvořit krásné věci, připomíná důležitost a správnost třídění odpadu,“ řekl Tomáš Pešek, regionální manažer společnosti EKO‑KOM, a.s.

Podobný názor má také radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil: „Podobné akce děti motivují – zasoutěží si, zároveň se něco nového naučí. Pardubický kraj si význam této a jí podobných akcí uvědomuje a s radostí je podporuje. V tomto případě mě navíc těší, s jakou chutí se děti do soutěžení pustily a všem připomněly, že většina odpadů se dá znovu použít, že se dá recyklovat a že se tím dá ušetřit zdravé životní prostředí.“

 

Informace o celé akci hledejte na www.znakymestaobci.cz, informace o třídění odpadu na www.ekontejnery.cz.

 

Kontakt:

Tomáš Pešek, regionální manažer EKO-KOM, a.s.

Tel.: 721 562 554, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.