Prozatím poslední přibyl v obci Řečany nad Labem na Přeloučsku. Přímo před obecním úřadem jej 15. listopadu složila mechanická ruka nakladače. Kam s odpadem a jeho nakládáním tedy obyvatelé Pardubického kraje řeší správně.
"Kontejnery byly do obce přivezeny v rámci projektu, který v Pardubickém kraji běží už od roku 2003 a jehož cílem je pomoci obcím zahustit síť sběrných míst na tříděný sběr tak, aby byla snadno dostupná všem občanům. V průběhu trvání projektu jsme do obcí a měst Pardubického kraje pořídili více než 2700 kontejnerů na tříděný odpad," řekl Tomáš Pešek, regionální manažer společnosti EKO-KOM, a.s.
Právě tato společnost společně s Pardubickým krajem a ve spolupráci s Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje projekt realizuje.
"Rozšiřování počtu kontejnerů na tříděný odpad samozřejmě vítáme, a to nejen z pohledu ekologického, ale i ekonomického. Za likvidaci odpadu totiž platíme, ale když obce odpad vytřídí, mohou za získané druhotné suroviny peníze i získat," připomněl radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství Václav Kroutil.
"Již počátkem letošního roku jsme vypracovali novou koncepci odpadového hospodářství v naší obci. Děkujeme proto společnosti EKO-KOM, díky které jsme mohli zrealizovat první krok této koncepce. Posílením sběrných míst, z nichž každé obsahuje kontejner na plasty, bílé sklo, barevné sklo a papír, budou sběrná hnízda nejen blíže k občanům, ale naši občané budou moci vytřídit větší množství odpadu a tím zajistit částečnou návratnost financí do obecního rozpočtu," vysvětlila starostka obce Michaela Matoušková.
Posílení počtu kontejnerů nejen v Řečanech nad Labem, ale na celém Přeloučsku, je jedním z důležitých kroků v boji s černými skládkami i nelegálním nakládáním s odpady. Vytváří se tak příležitost pro celou společnost odpady ekologicky a bezpečně znovu využívat.
Třídit odpady nemusí být nuda. Jednoznačně to dokázala série akcí souhrnně nazvaných Barevný den plný her, které se konaly od dubna do září celkem jedenáckrát v obcích a městech Pardubického kraje. Myšlenkou projektu Barevný den plný her nenásilnou formou upozornit na to, že efektivní recyklací šetříme energie, voduipřírodní zdroje. A proč název "barevný"? Protože vytříděné odpady patří do barevných kontejnerů - modrých, žlutých, zelených nebo třeba oranžových.
V rámci Barevného dne plného her bylo v každém městě připraveno několik různých soutěží a atrakcí. Kromě maxipexesa, maxidomina, točících kostek či posunovaček se děti mohly "vyřádit" na trampolínách nebo závodit na koloběžkách. Připravena byla i oblíbená hra Člověče, šup do sběrného dvora.
"Třídění odpadů už patří k dobrému zvyku u dvou třetin Čechů. Je to slogan vycházející ze skutečnosti. A protože Barevný den plný her k naplnění tohoto sloganu také přispěl, chceme v projektu zábavného třídění odpadů pokračovat i v příštím roce," slíbil Tomáš Pešek.
V Pardubickém kraji, stejně jako v dalších regionech, je možné třídit papír, plasty, sklo, nápojové kartony, kovy, bioodpady i elektroodpady. Po kraji je rozmístěno 10000 kontejnerů pro tříděný sběr.
Statistiky také prozrazují, že jeden obyvatel Pardubického kraje za rok vytřídí více než 70 kg papíru, plastu, skla, kovů a nápojového kartonu. Do systému EKO-KOM je zapojeno 414 obcí z celkového počtu 451 obcí a měst v Pardubickém kraji.
Letošní, v pořadí už 4. ročník soutěže obcí Pardubického kraje v třídění odpadů, zná své vítěze. O titul "Perníková popelnice 2010" se utkalo 413 obcí, ale jen deset z nich získalo ocenění doprovázené finanční odměnou. "Obce byly rozděleny do třech kategorií podle počtu obyvatel. Každá z kategorií byla hodnocena samostatně. Absolutní vítěz soutěže byl hodnocen bez ohledu na počet občanů.
Na druhém místě se v této kategorii umístila obec Velké Skrovnice na Orlickoústecku a třetí byl Vojtěchov na Chrudimsku. Obcím náležela finanční odměna 70 tisíc, respektive 30 tisíc korun. V kategorii do 5000 obyvatel zvítězila obec Semanín na Orlickoústecku, druhé bylo město Brandýs nad Orlicí a třetí obec Svratouch na Chrudimsku. Také těmto obcím náležela finanční ocenění ve výši 130, 70 a 30 tisíc korun.
Stejné finanční ohodnocení získali také vítězové třetí kategorie - obcí nad 5000 obyvatel. Vítězem této kategorie byla Česká Třebová, druhý Žamberk a třetí město Polička.
"V rámci soutěže udělujeme také cenu Skokan roku. Toto ocenění náleží obci, která bez ohledu na kategorii zaznamenala nejvyšší nárůst bodového ohodnocení mezi minulým a letošním ročníkem soutěže. Letos tuto cenu spojenou s finanční odměnou ve výši 30 tisíc korun získala obec Makov na Svitavsku, která v žebříčku absolutního pořadí poskočila o neuvěřitelných 350 míst," dodal Pešek.
Zdroj: MF Dnes Pardubický kraj