Upraví ulici, odpad zmizí pod zemí

První podzemní "hnízdo" na tříděný odpad ve Třebové vznikne na Starém náměstí. 
Česká Třebová – Nové dláždění, osvětlení, zeleň i venkovní posezení u restaurace má vzniknout rekonstrukcí Nádražní ulice. Úprava úseku od křižovatky se silnicí I/14 ke Starému náměstí začala v létě a navazuje na již dokončenou opravu části Nádražní ulice mezi dopravním terminálem a Kulturním centrem. 

 "Vycházíme z filozofie již opraveného úseku Nádražní ulice. Měla by to být jednosměrka s vymezenými místy pro parkování a se zelení. Měl by vzniknout i prostor pro venkovní restauraci," uvedl k projektu starosta města Jaroslav Zedník. Výběrové řízení původně předpokládané náklady ve výši 5,5 milionu korun o dva miliony snížilo. 
Dalších asi osm set tisíc korun bude město stát zřízení podzemního "hnízda" na tříděný odpad. Jak starosta vysvětlil, od Starého náměstí zmizí barevné kontejnery, ty přímo na náměstí nahradí "bezedné" odpadkové koše na tříděný odpad s podzemními sběrnými nádobami. Ve městě půjde o "první vlaštovku". Pokud se osvědčí, mohly by se objevit i na dalších exponovaných místech. 
Archeologický průzkum 

V souvislosti s rekonstrukcí se o slovo přihlásili památkáři. V místě, kde vede ulice, stával obytný dům a rekonstrukce nyní odkrývá základy. Probíhá proto archeologický průzkum. Jaroslav Zedník ujistil, že průběh akce nezdrží. Nalezené předměty památkáři popisují a datují, poté by měly skončit v depozitáři městského muzea. 
Rekonstrukce Nádražní ulice by měla skončit do konce září, maximálně do poloviny října letošního roku. 
Původní příjezdová komunikace do Starého náměstí vedla tam, kde dnes stojí dům s cukrárnou a lahůdkami (na snímku vpravo). Pod současnou ulicí se naopak skrývají základy původních objektů.