Žamberk, 1. 7. 2015 - Rekordní návštěvou vyrovnal JamRock festivaly jako je RfP a další. Letos zaznamenal JamRock největší kulturní akce Pardubického kraje přes 25 tisíc diváků, kteří prošli branami, aby si užili nabitý program prakticky od rána do rána.
JamRock je multižánrový festival, který krom muziky rockové, folkové i elektronické scény nabízí i divadla, baviče, umělce ze stále populárnější tzv. street art scény, ale i sport, soutěže, až po kino a samostatný dětský festival.Oproti drtivé většině současných festivalů se odehrává v překrásné podhorské přírodě okraje Orlických hor, takže se zároveň stává vyhledávanou turisticko-výletní destinací.
Na rozdíl od hradeckých festivalů podporovaných milionovou částkou z oficiálních zdrojů si zde musí vydělat na umělce festival sám svojí atraktivitou: „Nějaké finance z kraje bychom samozřejmě vítali, ale když jsme o tom začali před pár lety jednat, bylo nám řečeno, že když půjde všechno nejlíp, tak by mohlo dopadnout dvacet tisíc korun. Vzhledem k tomu, že se obrat festivalu blíží deseti milionům a vzhledem k administrativní náročnosti takové dotace, jsme žádost ani nepodali," říká dramaturg Libor Pavlata.
JamRocková výheň vřela pohodou. Tři festivalové dny rozhodně stály za to!
Malebné přírodní prostředí v Žamberku rozezněla hudba širokého spektra žánrů. Slunečné počasí napomohlo přilákat do přírodního areálu mnoho fanoušků výborných kapel. Podle informací prošlo bránou všech šesti (výborně rozvržených a rychle dostupných) pódií bezmála dvacet pět tisíc lidí. A přes osmdesát kapel ze šesti zemí světa předvedlo své umění.
Na Jam Rock Stage a Černá Hora Stage se během prvních dvou dnů vystřídali mimo jiné Horkýže Slýže, Škwor, Arakain, britští tvrďáci Skindred/GB/, Tomáš Klus, Xindl X se skvělou slovenskou zpěvačkou Mirkou Miškechovou, stále skvělí Portless, Wohnout a samozřejmě MIG 21. Sobotu tato pódia okupovalo představení Na stojáka, punkoví SPS a Visací Zámek, Kurtizány z 25. Avenue, UDG a NIL s jednou z nejlepších rockových zpěvaček Hankou Kosnovskou. Tata Bojs představili písně z nového alba, které chystají na podzim. Velký úspěch sklidil Michal Hrůza s kapelou Hrůzy, Mandrage a Chinaski. Interpreti podávali skvělé výkony s maximálním nasazením. Fanoušci nezůstávali pozadu, během poledne měli ale vůči zastřešeným protagonistům nevýhodu přímého vystavení slunci. Ta se projevila v mírně snížené aktivitě a interakci s kapelami. Nicméně jde o daleko příjemnější handicap než postrach všech venkovních akcí fanoušky likvidující lijáky.
JamFolk se výrazně „zalidnil".
Oddělená folková scéna pod stínem rozhledny Rozálka se stala oázou milovníků poklidnějších žánrů. Kromě Hradišťanu, Žalmana a spol., suverénního Roberta Křesťana a Druhé Trávy, Jaroslava Hutky a šibalského Jiřího Schmitzera vřele přijala i alternativnějšího Voxela či poprockové Readdy Kirken. Na poslední dvě jmenované si jejich fanoušci z hlavního areálu rádi odskočili.
Třicetistupňové vedro zvýšilo spotřebu nápojů. K pitnému režimu přispěla i tradiční Kofola, která popíjení z ledových krýglů zpestřovala zábavným Kofola cirkusem a terasovitým hledištěm s výborným výhledem na hlavní stage. Doprovodné akce číhaly doslova na každém kroku. Soutěže v pití piva, silácké soutěže, soutěže o nejlepší vtip. Mezi výhry patřila trička s podpisy účinkujících, volné vstupenkya další odměny. Ekologicky smýšlející fanouš-ci dostali za třicet použitých kelímků jedno pivo zdarma.
Rodiče si letos nemuseli lámat hlavu, kam s dětmi. Samostatná, nekuřácká Jamík Stage pro nejmenší poskytovala časové odlehčení dospělým a azyl jejich ratolestem. Malování na obličej, divadélko, kouzelnické představení, diskotéku a soutěže pod dohledem školeného dozoru si nenechali ujít ani mnozí dospělí návštěvníci.
Pro ty, kteří si chtěli decibelů užívat do rána, byla otevřena zastřešená Jam Dance stage. A o zájemce rozhodně neměla nouzi. Se zvukem tu kouzlil SUKI, SUBSIT, WAB Project, polský One Way, slovenský B-Complex, ale i celosvětově proslulý britský DJ Aphrodite/GB/.
Pořadatelé neponechali nic náhodě. Zázemí pro návštěvníky připravili výborné, nikde se nestály výraznější fronty. Ulice mohutné cateringové podpory rafinovaně spojující hlavní stage s neodolatelnými voňavými lákadly (s festivalovými, ale ještě únosnými cenami) se nedaly minout bez povšimnutí. Novinkou byly i placené sprchy. K tomu připočtěme přátelskou cenu vstupného a máme tu opravdu vynikající akci.
Festival roste a zároveň jej organizátoři každoročně zdokonalují, což je dobrá zpráva pro nás všechny. Letos dostal festival oficiální ocenění Čistý festival.
Příští rok určitě na shledanou!