V Pardubicích přibyly další velkoobjemové kontejnery

Pardubice, 14. 7. 2015 - Obyvatelé Pardubic si rychle zvykli na červené kontejnery, do nichž se odkládá oblečení pro Oblastní charitu Pardubice. Během května do nich odevzdali dokonce čtyřikrát více šatstva než v březnu, prvním měsíci jejich fungování ve městě. Celkem se sesbíralo během čtyř měsíců již téměř 16 tun oblečení pro potřebné. Od června navíc fungují ve městě pro charitu další čtyři velké kontejnery na textil. 

"Jedná se o velkoobjemové 
kontejnery, které spravovala Diakonie Broumov. Služby města Pardubic, které je provozují, je přestříkaly na červeno a dali jim logo charity tak, aby je obyvatelé města bezpečně poznali. Umístěné jsou nyní na náměstí Dukelských hrdinů a v ulicích Jana Zajíce, Družby a K Polabinám," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Pardubic Miroslav Míča.


Vedení charity velmi těší, že lidé použité a dále využitelné šatstvo nevyhazují do komunálního odpadu, ale věnují ho potřebným, respektive pro účely sociálního šatníku. "Chtěla bych všem, kteří nám do červených 
kontejnerů přispívají vyřazeným textilem, velmi poděkovat. Pro sociálně slabé je to někdy jediná možnost, jak své děti nebo sebe obléknout. Zároveň mám i velkou prosbu. Pokud má někdo přebytečné látky, které by se daly použít na šití kostýmů pro taneční skupinu dětí a mládeže z vyloučených lokalit, zda by je do červeného kontejneru také vhodil," sdělila ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková s tím, že vděčná bude rovněž za ručníky, ložní povlečení a prostěradla, protože tohoto textilu se pro sociálně slabší aktuálně také nedostává. 

Oděvy, které Oblastní charita Pardubice získává, dále neprodává, ale postupuje je sociálně znevýhodněným lidem, a to prostřednictvím neziskových organizací, anebo sociálních pracovnic. 
"Pokud se stane, že charita některé kusy oblečení nevyužije, do komunálního odpadu je samozřejmě nedává, ale poskytuje je dalším společnostem, které mají ve městě také rozmístěné 
kontejnery na textil," dodal Miroslav Míča. 

"Do speciálních 
kontejnerů na textil patří čisté použité nebo nepotřebné oblečení, spárované boty, ložní povlečení, záclony, ručníky, ale i plyšové hračky pro děti. Vše je nutné zabalit do igelitových tašek nebo pytlů," upřesnila Pavla Kosíková z tiskového úseku pardubické radnice. 

"Od roku 2011, kdy v Pardubicích 
kontejnerový
 sběr šatstva funguje, se až dosud podařilo při odděleném sběru textilu sesbírat téměř tisíc tun oděvů, které tak posloužily dalším lidem a navíc neskončily na skládkách komunálního odpadu," informovala náš Deník Pavla Kosíková. "