Odpad odvezou dům od domu

Letohrad, 07. 04. 2016 – V porovnání s ostatními městy v okrese má Letohrad nejvyšší poplatek za odpady. Starosta Petr Fiala se s otázkou, proč tomu tak je, setkává často. "Jsme jedno z mála měst v republice, které má unikátní slevový systém tříděníodpadu – čárový kód se svozem dům od domu a poplatník se může dostat s poplatkem – základ 650 Kč – až na nulu," uvedl před časem Deníku. 

Ruku v ruce se slevovým systémem funguje svoz 
vytříděnéhoodpadu dům od domu. Plasty se ukládají do pytlů o objemu 110 litrů, na nápojové kartony jsou speciální osmdesátilitrové pytle s potiskem a třídí se kovové odpady. A samozřejmě občané nesmí zapomenout na nálepku s vlastním čárovým kódem. "Občané se zapojili a třídí, za což jim patří poděkování samosprávy a samozřejmě sleva na poplatku. Pokud spočítáme průměr po započtení slev ze třídění, jsme pod průměrem výše poplatku v republice. Samozřejmě máme slevy pro důchodce, děti, studenty a podobně. Nově nebudou platit poplatek děti v roce narození," doplnil starosta. 
Tříděnýodpad se v Letohradu sváží jednou za čtrnáct dní, a to vždy v pondělí. 

Letohrad 650 Kč 
Brandýs nad Orlicí 600 Kč 
Ústí nad Orlicí 590 Kč 
Česká Třebová 588 Kč 
Lanškroun 540 Kč 
Jablonné nad Orlicí 540 Kč 
Vysoké Mýto 520 Kč 
Žamberk 500 Kč 
Choceň 500 Kč 
Králíky 500 Kč 

Kolik se platí... 

V první polovině roku to čeká každého z nás: poplatek za
odpady! Jeho splatnost se mění podle jednotlivých měst. Zatímco V Brandýse nad Orlicí a Jablonném nad Orlicí už musí mít všichni zaplaceno, ostatní města jsou ke lhůtám velkorysejší. Česká Třebová, Králíky nebo Žamberk dokonce nabízejí možnost dvou splátek... V Letohradu a Ústí nad Orlicí platí slevový systém, v prvně jmenovaném šli cestou čárových kódů distribuovaných do každé domácnosti, v Ústí vybrali systém městských karet pro sběrný dvůr. 

Redakce Orlického deníku zjišťovala, kolik se v jednotlivých městech na Orlickoústecku platí...