Ukliďme si, vyzývají města i obce

Orlickoústecko, 07.04. 2016 – Začátek jara je ve znamení nejen očisty těla a duše, ale i parků, příkopů a dalších prostorů v jednotlivých obcích a městech. Na mapě unikátního projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016 "svítí" i dvanáct čtverečků na Orlickoústecku. Do akce Ukliďme svět, ukliďme Česko se zapojilo dvanáct měst a obcí. Uklidí poházené odpadky i černé skládky.

Zapojí se i obce 

"Chceme žít v čistotě," hlásí hlavní organizátor úklidu v katastru obce Horní Čermná Radek Šilar, který akci "zpunktoval" už potřetí a i letos do ní plánuje zapojit místní školu, školku i spolky. 
Loni dokázali Hornočermenští zbavit svou obec a její okolí bezmála šesti set kilogramů odpadu,při úklidu totiž objevili skládku, na které
vytřídili 492 kilogramů odpadu. 

Uklidí Ústí 

Své zapojení hlásí Králíky, Vysoké Mýto, Česká Třebová, Choceň i Ústí nad Orlicí. V okresním městě vloni uklízelo šedesát dobrovolníků. "A v týdnu před i po akci uklízelo město dalších několik desítek žáků škol a členů zájmových sdružení. V tuto chvíli máme již nahlášen jako předvoj akce páteční úklid Dukly a Wolkerova údolí od studentů Střední průmyslové školy automobilní. Doufáme, že překonáme loňský počet účastníků a že se nám s jejich pomocí podaří uklidit daleko víc odpadu," popisuje místostarosta města a gestor životního prostředí Jiří Preclík, podle něhož mají Oušťáci jasnou motivaci: "Protože město Ústí nad Orlicí žije bohatým spolkovým životem, bylo pro nás přirozené se i letos zapojit do této společensky přínosné akce." 
Ve Vinarech na Vysokomýtsku budou také uklízet už podruhé. Podle slov starostky Pavlíny Šrůtové byli v obci překvapeni, kolik toho vysbírali a i letos mají na úklid rukavice, potřebné náčiní i spoustu energie. 


Ve Vinarech se loni zapojilo osmnáct "uklízečů", letos by měl být počet podobný. "Očekáváme opět okolo dvaceti lidí," potvrzuje Pavlína Šrůtová. Nikoho asi nepřekvapí, že mezi účastníky nesmí chybět akční Přívrat. Ten se zúčastní podruhé a pustí se do úklidu Zacharovce a Mrázovce. V loňském roce Přívratští nasbíranými odpadky naplnili korby traktoru i multikáry. "Bylo nás asi pětadvacet, z toho, tuším, patnáct dětí," vzpomíná koordinátorka, místostarostka obce Pavlína Nováková. Některé obce pak uklízecí akci zakončí společným posezením. "Máme připraveno občerstvení u Coufalů, kde si sedneme," říká Pavlína Nováková. Buřty si snad konečně letos opečou i v Horní Čermné, kde po dva roky nepřálo počasí. "Vždy jsme úklid dokončovali v dešti a potom jsme se rozprchli domů se usušit a zahřát. Letos plánujeme, že se na konci sejdeme na koupališti, kde opečeme buřty, bude tam i limonáda či pivo a společně to zhodnotíme," plánuje Radek Šilar. 

Pneumatiky i pytle 

Mezi odpadky, které dobrovolníci musí sebrat, jsou často pytle se směsným odpadem, ale i mnoho dalšího. "Igeliťáky, plechovky, našli jsme i spoustu drátů," popisuje Pavlína Nováková. "Našli jsme křesla, věci z auta a kolem třiceti pneumatik," přidává postřeh Pavlína Šrůtová. Na zmiňované skládce v Horní Čermné našli kromě pneumatik i spoustu eternitu a lékařských pomůcek – prázdných nádob na léčiva. "Našli jsme i nějaké mrtvé zvíře a měli jsme i jednu prázdnou rezatou klec na ptáky," vypichuje Radek Šilar. 

Skvělá spolupráce 

Spolupráci s organizátory projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko si všichni pochvalují. "Je to naprosto super. Nepotřebuji každodenní komunikaci, stačí mi e­mail nebo jejich server, kde jsou všechny informace. Právě jsem zjistil, že mi od nich přišel e­mail, kde mi potvrdili i ochranné pomůcky, tedy rukavice a pytle," neskrývá spokojenost Radek Šilar. "Cokoliv jsme potřebovali, nebyl problém. Letos jsme o pomůcky nežádali, ale v loňském roce nebyl problém," souhlasí Pavlína Nováková. 
Celý projekt vychází z mezinárodně osvědčeného modelu "Let's Do It!" a je důmyslně připraven. Organizátor se prostřednictvím www.uklidmecesko. cz do projektu zaregistruje, může žádat o pomůcky, jako jsou pytle a rukavice, a po skončení akce musí vyplnit zpětnou vazbu. Do loňského ročníku se zapojilo 31 tisíc dobrovolníků po celé republice. 


"Doufáme, že překonáme loňský počet účastníků a že se nám podaří uklidit daleko víc odpadu." 

Jiří Preclík místostarosta Ústí nad Orlicí Kde se bude 16. dubna uklízet? 

Z Ústí nad Orlicí – úklid vytipovaných částí (např. Wolkerovo údolí, okolí hřbitova v Ústí nad Orlicí, prostor za cihelnou, okolí cyklostezky apod.) Z Česká Třebová – příkopy od cedule Česká Třebová ve směru na Přívrat, po odbočku na Dlouhou Třebovou Z Česká Třebová/Křivolík – les podél cesty v lokalitě Křivolík. Z Vysoké Mýto – úklid na Vinicích pod lávkou do lesa Z Choceň – TS uklidí černé skládky a převezme odpady od dobrovolníků čistících parky, veřejná prostranství a řečiště Tiché Orlice; úklid městských částí a blízkého okolí města Z Králíky – lokalita od koupaliště směrem ke Křížku, dále z druhé strany alejí směr Klášter Z Lanškroun (ZŠ Dobrovského) – okolí cyklostezky Lanškroun – Albrechtice Z Přívrat – úklid Zacharovce a Mrázovce Z Horní Čermná – katastr obce; úklid bude rozdělen do několika skupinek, kde každá dostane k úklidu jen menší trasu Z Vinary – úklid v okolí potoka za obcí směrem na Stradouň a příkopy podél silnic Z Helvíkovice – úklid veřejných prostranství a okolí řeky Divoké Orlice Z Sobkovice – úklid odpadků poházených kolem cest 28. 4. 2016 Z Vysoké Mýto (ISŠT) – bezprostřední okolí školy a přilehlou část sídliště.