Akce na podporu třídění odpadu se v Pardubicích zúčastnilo asi 1000 lidí

Přibližně 1000 lidí se dnes v Pardubicích zúčastnilo Dne se službami města, jehož součástí byl Barevný den zaměřený na podporu třídění odpadů. Barevné dny se pravidelně konají v rámci projektu třídění komunálního odpadu, který připravil Pardubický kraj ve spolupráci se společností EKO-KOM, a.s. a Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje.

„Tento projekt zapadá do naší koncepce nakládání s odpady a jeho cílem je naučit lidi a především mládež třídit odpad,“ prohlásil krajský radní zodpovědný za životní prostředí Petr Šilar. Pardubický kraj dává přednost materiálovému a energetickému využití odpadů před jeho skládkováním. Barevný den zavítá od dubna do října do zhruba 50 až 60 českých a moravských měst a obcí. „Dnešní akce byla letos celorepublikově již asi 25 štací, takže jsme v polovině celého turné,“ uvedl koordinátor Barevných dnů Jiří Novák. Tyto dny se konají už přes tři roky. „Projekt předčil očekávání, třídění odpadů ve městech stoupá,“ dodal. Obdobné akce se letos v Pardubickém kraji již konaly ve Vysokém Mýtě a Ústí nad Orlicí.

Součástí programu byl bohatý program plný her a soutěží pro děti. Školáci malovali na velké čtvrtky papíru přírodní motivy, hráli obří domino s motivy třídění odpadů nebo se sami stali figurkami ve velké hře Člověče, nezlob se! Učili se též vyrábět ruční papír nebo tkát. Své znalosti a šikovnost mohli projevit při házení barevných míčků do správných „kontejnerů“, výrobě budek pro ptáky nebo poznávání živočichů. Vítězové si mohli za utržené „krejcárky“ koupit ceny jako pexesa, bloky, kuličky nebo létající talíře.
Dnešní akce se konala u příležitosti 10. výročí založení společnosti Služby města Pardubic. Návštěvníci se mohli seznámit s jejich technikou v klidu i při práci. „Připravili jsme zde plošinu poháněnou ekologickými náplněmi, kropící vůz, vysavač na odpad, jako jsou plechovky nebo PET-láhve a malý svozový vůz na odpad,“ přiblížil mluvčí této městské společnosti Čestmír Nejedlý. Překvapením pro přítomné byl příjezd živé slonice, která symbolizovala maskota firmy. Atrakcí byla osvěžující vodní lázeň zvířete nebo možnost se s ní vyfotografovat.

Podrobnější informace k Barevným dnům naleznete na: http://www.ekokom.cz/scripts/detail.php?id=151