Návštěvníci Dne země ve Vysokém Mýtě se budou učit separovat odpad

Ve Vysokém Mýtě se v úterý 24. dubna 2007 uskuteční naučný program třídění odpadu Barevný den. Akce bude součástí doprovodného programu „Dne země“, který je v těchto dnech připomínán po celé republice. Barevné dny se pravidelně konají v rámci projektu třídění komunálního odpadu, který připravil Pardubický kraj ve spolupráci se společností EKO-KOM, a.s. a Regionální rozvojovou agenturou Pardubického kraje.

Hlavní náplní Barevného dne bude jako vždy seznámit širokou veřejnost s problematikou třídění odpadu. „Důležité je, aby celá akce proběhla v „lehce vzdělávací“ formě. Návštěvníky čekají zajímavé hry a soutěže. Chybět samozřejmě nebude ani tradiční pojízdná výstava Tonda Obal na cestách“, prozradil Tomáš Červenka z Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje. Tato výstava už navštívila stovky míst po celé České republice a oslovila asi 600 tisíc dětí! Postavička Tondy Obala zde provází zájemce celým koloběhem odpadu od jeho vzniku až po recyklaci. Barevné dny se již třetím rokem setkávají s velkým zájmem návštěvníků po celé republice. Jen letos navštíví v období od dubna do října zhruba 50 českých a moravských měst a obcí. Kromě samotného Barevného dne čeká veřejnost na náměstí Přemysla Otakara II. další bohatý program.

Podle Veroniky Richtrové z Odboru životního prostředí Městského úřadu ve Vysokém Mýtě si vybere opravdu každý. „Pro zájemce jsme připravili celou řadu her a soutěží. Na své si přijdou milovníci starých řemesel, dorazí včelaři i sokolníci a chybět by neměl ani koutek domácích zvířat. Ten bude navíc v porovnání s předešlými akcemi mnohem větší“, doplnila jedna z organizátorek vysokomýtského Dne země. Návštěvníci se mohou těšit na pohádku, kterou pro ně připravily děti z Domu dětí a mládeže Mikádo. Připraveny budou také ochutnávky z produktů zdravé výživy, veřejnost se bude moct seznámit i s výrobky z bioplastu. Milovníci místopisu a turistiky čeká prezentace naučných stezek po Vysokomýtsku. Během dne rovněž proběhne vyhlášení výsledků soutěže ve sběru víček od PET lahví a velkým lákadlem bude určitě i skládání dlouhé žížaly „Mejťandy“ z kelímků od jogurtu.

Podrobnější informace k Barevným dnům naleznete na: http://www.ekokom.cz/scripts/detail.php?id=151